Działaj lokalnie Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce Partnerstwo dla Doliny Baryczy
Get Adobe Flash player
Galeria
SONDY
Czy podoba Ci się plac zabaw w Olszówce?
 

Olszówkowa potrawa

Wieś Olszówka swoją nazwę zawdzięcza drzewom i grzybom. Olszówki były często używane do różnych grzybowych potraw i uważane za przysmak. Odkryto jednak, że dla ludzi spoza ziem twardogórskich są grzybami szkodliwymi. Katarzyna poczęstowała zupą z olszówek oleśnickiego mieszczanina, który przyjeżdżał do niej w konkury. Chłopak omal nie wyzionął ducha. Przestraszył się, że dziewczyna chciała go otruć i nigdy już nie pojawił się nawet w okolicach wioski. Biedna Katarzyna nie mogła zrozumieć, co się stało, oskarżono ja o czary i spłonęła na stosie. Krąży nadal w okolicach Czarnego Rowu i zbiera olszówki.


 

Potęga lasu

Lasy twardogórskie dostarczały ludziom od wieków wszelkiego dobra. Żywiły, ubierały, dawały pracę. Potęga lasu była i jest nieprzenikniona. Przed wiekami ludzie szanowali przyrodę i doceniali jej dary. Nadawali imiona związane z lasem swoim wioskom.
Potężny bór obfitował w różnego rodzaju drzewa, szczególnie dużo było tutaj dębów, buków, olsz i sosen. Powstały, więc m.in.: Dąbrowa, Bukowinka, Olszówka i Sosnówka.


ag

Źródło: Legendy pochodzą z książki pt. ,,Legendy i opowiastki ziemi twardogórskiej” Bożena Hołubka, Oficyna Wydawnicza ATUT Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, Wrocław 2009 r.

 
Dofinansowano ze środków Programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez "Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce" oraz Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy".