Działaj lokalnie Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce Partnerstwo dla Doliny Baryczy
Get Adobe Flash player
Galeria
SONDY
Czy podoba Ci się plac zabaw w Olszówce?
 

Park Krajobrazowy ,,Dolina Baryczy"

Park został utworzony w celu objęcia ochroną najcenniejszego obok doliny Odry fragmentu środowiska przyrodniczego, zachowania mało zmienionych ekosystemów wodno-błotnych i leśnych oraz ich cennej ornitofauny, ochrony ekosystemów stawowych przed parcelacją i prywatyzacją stawów oraz w celu stopniowej redukcji zanieczyszczeń wód, gleb i powietrza.

 

 

 

Do najcenniejszych gatunków roślin i zwierząt występujących na terenie parku należą: grążel żółty, sromotnik bezwstydny, salwinia pływająca, storczyki, czapla purpurowa, bocian czarny, orzeł bieli, perkoz zausznik. W północnym rejonie gminy znajduje się kompleks licznych stawów, należących do Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy". Obszar ten, będący unikatem na skalę światową, powstał w 1996 r. w celu objęcia ochroną najcenniejszych, obok doliny Odry, fragmentów środowiska przyrodniczego, zachowania mało zmienionych ekosystemów wodno – błotnych i leśnych oraz ich cennej ornitofauny oraz ochrony ekosystemów stawowych przed parcelacją i prywatyzacją stawów. Wchodzący w skład Parku rezerwat "Stawy Milickie" znalazł się m.in. w programie ONZ jako jeden z 13 najcenniejszych obszarów wodnych na świecie. Całkowita powierzchnia parku wynosi 87040 ha, w tym 3500 ha w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Oleśnica Śl. Pozostała część znajduje się w Nadleśnictwie Żmigród i Milicz. W obrębie gminy Twardogóra znajduje się jedynie niewielki, południowo-zachodni fragment tego parku krajobrazowego, jednak samo jego istnienie zdeterminowało krajobraz na tym obszarze. Liczne tereny leśne oraz stawy w pobliżu miejscowości Droździęcin i Poręby stanowią atrakcję przyrodniczą najwyższej jakości. Ptactwo wodne, w dużym stopniu porównywalne z tym, które odwiedza wody rezerwatu, a także nieodparte wrażenie pełnej naturalności tych obszarów sprawiają, że nadają się one znakomicie do stawiania pierwszych kroków w zachwycającym i jednocześnie zaskakującym świecie przyrody. Koło miejscowości Olszówka znajdują się dwa zbiorniki wodne, których obficie porośnięte trzciną brzegi zapewniają doskonałe schronienie licznym w tym rejonie ptakom wodnym. Miejsce to jest szczególnie interesujące dla tzw. "bird-watcher"-ów, czyli amatorów zafascynowanych podglądaniem życia ptaków.

 

Podstawowe dane:

Park Krajobrazowy "Dolina Baryczy"

  • poz. 2 w rejestrze wojewody dolnośląskiego
  • rok utworzenia: 1996,
  • położenie geograficzne: Obniżenie Milicko - Głogowskie
  • gmina: Twardogóra, Cieszków, Krośnice, Milicz, Prusice, Żmigród, Trzebnica,
  • powiat: Oleśnica, Milicz, Trzebnica,
  • powierzchnia: 70040 ha (wg DUW); 87040 (wg RDLP)
  • powierzchnia parku na terenie gminy Twardogóra 1283 ha
  • cel ochrony: zachowanie wartości przyrodniczych, krajobrazowych i  historyczno- kulturowych,
  • rodzaj: stanowiska rzadkich i chronionych gatunków roślin,
  • opis: kompleksy stawów rybnych, tereny podmokłe, torfowiska, lasy  łęgowe, grądy niskie, olsy i łąki. Obejmuje jeden z najcenniejszych obszarów wodno- błotnych w Europie- rezerwat ornitologiczny Stawy Milickie,

 


Turystyczny szlak czerwony

Szlak czerwony (rowerowy): Twardogóra (Dworzec PKP) – Trzy Chałupy – Olszówka – Kuźnia Goszczańska – Nowa Wieś Goszczańska – Świniary – Drągów – Goszcz – Troska – Gola Wielk – Chełstów – Drogoszowice – Kolonia Sosnówka – Sosnówka – Sądrożyce – Twardogóra

 

 

Szlak czerwonyBiegnie w stronę Olszówki. Wśród lasów, najlepiej rowerem, dojeżdżamy do wsi Trzy Chałupy, gdzie można napotkać bociany w gnieździe. Dalej można się zatrzymać przy stawach (Długim i Soczewicy) na ognisko, ale jeżeli chcemy się wykąpać, to można to zrobić w stawach w Kuźnicy Goszczańskiej, są też stawy rybne przy starym PGR. Następnie udajemy się do Nowej Wsi Goszczańskiej, gdzie możemy kupić kozie mleko. Dalej wkraczamy w Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” i idąc malowniczą trasą między stawami (m.in. Pelagia i Amalia) podziwiamy ptactwo wodne i urokliwe krajobrazy. Dojeżdżamy do Droździęcina, gdzie znowu napotykamy boćki, które są też dalej w Zakrzowie i we wsi Drągów. Następnie udajemy się do Goszcza, gdzie podziwiamy wszystkie jego atrakcje. Stąd możemy wrócić szlakiem zielonym albo niebieskim do Twardogóry. Jeżeli jesteśmy na rowerach, możemy dalej pojechać szlakiem czerwonym w stronę Goli Wielkiej i stamtąd wrócić do miasta szlakiem zielonym lub pokonać całą pętlę szlaku czerwonego, która prowadzi w stronę Sosnówki, gdzie można pojeździć konno, wykąpać się, rozpalić ognisko i obejrzeć największy na świecie zbiór fragmentów Muru Berlińskiego. Dalej warto na chwilę odpocząć w Chełstowie, a następnie w Drogoszowicach. Dojeżdżamy do Dąbrowy, gdzie również można odpocząć (znajduje się tutaj też miejsce na ognisko i jest plac zabaw). Oprócz leśniczówki państwa Pruskich napotykamy w lesie kamień pamiątkowy, pozostawiony w miejscu, gdzie w 1922r. jeleń zabił leśniczego. Do Twardogóry wracamy obok rezerwatu "Torfowisko koło Grabowna Wielkiego". Jest to najdłuższa proponowana trasa.

 

Źródło: Oficjalna strona Miasta i Gminy Twardogóra

 
Dofinansowano ze środków Programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez "Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce" oraz Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy".